کاشت مو در خانم ها

موهای بلند، پرپشت و درخشان همواره یکی از نمادهای زیبایی و جذابیت زنان  بوده است. اما متأسفانه، ریزش مو یکی از مشکلات شایع در خانم‌ها است که  می‌تواند تأثیر زیادی بر ظاهر و اعتماد به نفس آنها داشته باشد. کاشت مو یکی از روش های موثر برای درمان موهای ریخته در خانم‌ها است. این روش با  برداشت فولیکول های مو از ناحیه اهداکننده و کاشت آن‌ها در ناحیه گیرنده،  باعث رشد مجدد موها می شود. کاشت مو خانم ها با روش‌های  مختلفی انجام می‌شود. انتخاب روش مناسب، بسته به عوامل مختلفی مانند میزان  ریزش مو، ناحیه مورد نظر برای کاشت و وضعیت سلامتی فرد، تعیین می‌شود.

کاشت مو برای زنان

بدیهی است که موی سریکی از فاکتورهای زیبایی در زنان است. به همین دلیل  خانم‌ها به ویژه بانوان جوان به موهای خود بسیار اهمیت می‏‌دهند. با پیشرفت  علم، امروزه خانم‌‎هایی که از موهای کم پشت خود رنج می‎برند نیز  می‌‎توانند مشکل بی‌‏مویی یا کم مویی را سریعاً رفع کنند. کاشت مو در خانم ها یکی از روش‌‎های نوین است که افراد زیادی از آن استقبال کرده‌اند. برخی از نکات مرتبط با ریزش مو و درمان آن با کاشت مو در زنان عبارتند از:

 • ریزش مو به دلیل تغییرات هورمونی، بارداری یا افزایش سن بسیار شایع است؛ لازم است در ابتدا علت ریزش مشخص و درمان شود.
 •  
 • به لحاظ اندازه‌های مختلف سر زنانه و مردانه، روش کاشت در زنان متفاوت است.
 •  
 • زمان بهبود پس از کاشت مو در زنان کمی بیشتر است.
 •  
 • هزینه کاشت مو در زنان ممکن است کمی بیشتر از مردان باشد.

الگوی ریزش موی خانم‌ها


یکی از نکاتی که درباره کاشت مو برای زنان مطرح می‌شود  الگوی ریزش موی خانم‌هاست. الگوی ریزش موی خانم‌ها به طاسی مردانه بسیار  شبیه است. فرق این الگو با الگوی ریزش موی آقایان آن است که از دست رفتن  موی زنان به نحو دیگری رخ می‌دهد.

ریشه الگوی ریزش مو در بانوان معمولاً دلایل هورمونی و ارثی دارد. زمانی  که این الگو شروع می‌شود سرعت رشد مو در بیمار کاهش پیدا می‌کند. اندازه  پیاز مو نسبت به قبل کوچکتر شده و موهای جدید برای آن که قادر به رشد باشند  به زمان طولانی‌تری احتیاج خواهند داشت. به همین خاطر موهای جدیدی که در  سر رشد می‌کنند ضخامت کمتری دارند و فرد با مشکل کم‌پشتی مو مواجه می‌شود.

در چنین وضعیتی شاهد شکننده شدن موها خواهیم بود. ریزش موها در بانوان  از محل رویش آنها شروع شده و خود را در تمام قسمت‌های سر نشان می‌دهد.  زنانی که با مشکل ریزش مو مواجهند به طور کامل طاس نمی‌شوند ولی موی سر  آنها به میزان قابل توجهی نازک، کم‌پشت و کم تراکم می‌شود.

مزایای کاشت مو برای زنان

کاشت مو خانم ‌‌ها فواید مختلفی را برای آنها به همراه  دارد. این روش ظاهر بانوان را بهبود می‌دهد و باعث افزایش اعتماد به‌ نفس  آنها می‌شود. کاشت مو یک راهکار درمانی دائمی برای مقابله با ریزش مو است و  نسبت به تکنیک‌های دیگر نیاز به مراقبت کمتری دارد. خانم‌ها به کمک این  روش از ظاهر کاملا طبیعی برخوردار می‌شوند.

کدام خانم ها کاندیدای کاشت مو هستند؟

کاشت مو در خانم هایی که دارای شرایط زیر هستند، می تواند موثر باشد:

 • ریزش موی ارثی یا ناشی از عوامل دیگر
 • سن بالای ۱۸ سال
 • ریزش مو به دلیل سوختگی و یا بیماری پس از تایید پزشک
 • خانم‌های دچار کم پشتی مو در ناحیه شقیقه (کاشت موی شقیقه برای خانم ها)

تفاوت خط رویش موی زنانه و مردانه

کاشت مو در پیشانی از جمله اقداماتی است که برای کاشت موی زنان و مردان انجام می‌شود. ممکن است روش‌های کاشت مو در این قسمت از سر برای  خانم‌ها و آقایان به یک شکل نباشد. برای مثال خط موی پیشانی خانم‌ها در  اکثر موارد طبیعی‌تر و بالاتر است اما در آقایان پایین‌تر می‌باشد. توجه به  این نکته توسط دکتر کاشت مو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا می‌تواند در طبیعی جلوه کردن موها بعد از کاشت مو بسیار موثر باشد.

عوارض کاشت مو در زنان

عوارض احتمالی کاشت مو در خانم ها عبارتند از:

1️⃣خونریزی یا آبسه در محل کاشت: معمولاً خفیف و قابل درمان است.

2️⃣عفونت: بسیار کم اتفاق می‌افتد و با آنتی‌بیوتیک قابل کنترل است.

3️⃣بروز التهاب: با استفاده از داروهای مسکن قابل درمان است.

4️⃣حساسیت در محل کاشت: معمولاً خفیف و موقتی.

5️⃣ریزش موهای کاشته شده: به دلیل شوکی که به فولیکول موهای پیوند شده وارد می‌شود، به صورت موقتی ریخته و سپس مجدداً رشد می‌کنند.

6️⃣افسردگی یا سردرد: عوارض جانبی جراحی بوده که موقت است.

کاشت مو در خانم ها روشی موثر برای درمان ریزش مو و  بازگشت زیبایی و اعتماد به نفس است. با این حال، قبل از تصمیم گیری برای  انجام این روش، لازم است با مراجعه به بهترین کلینیک کاشت مو یک متخصص پوست و مو مشورت کنید تا بهترین روش درمانی برای شما تعیین شود.

زمان مناسب برای کاشت مو خانم ها

یکی از مهم‌ترین نکات در مورد زمان مناسب کاشت مو در خانم ها این است که این عمل باید پس از پایان فاز ریزش مو انجام شود. معمولاً در  زنان ریزش مو در سنین 25 تا 30 سالگی مشاهده می‌شود. پس از این سن بدن به  تعادل می‌رسد و موها دیگر دچار ریزش شدید نمی‌شوند. بنابراین بهترین زمان برای کاشت مو در زنان، پس از اتمام ریزش مو و حدود سن 30 سالگی است تا نتیجه ماندگارتر باشد.

مراحل کاشت مو برای زنان

در ابتدا پزشک به صحبت با مراجعه‌کننده و بررسی سوابق پزشکی او  می‌پردازد. در این مرحله اطلاعات مفیدی درباره کاشت مو و روش‌های مختلف آن  در اختیار بیمار قرار می‌گیرد. سپس در جلسه انجام کاشت مو، با بیحسی موضعی  شرایط برای شروع کاشت مو خانم ها فراهم می‌شود. در طول  مدت زمان انجام عمل کاشت مو فولیکول‌های مورد نیاز از ناحیه بانک مو  برداشته شده و با توجه به روش مورد استفاده برای کاشت مو آماده سازی  می‌شود. در نهایت این فولیکول‌های مو در ناحیه گیرنده سر قرا داده می‌شود.

هزینه کاشت مو برای زنان

هزینه کاشت مو برای زنان عدد ثابتی نیست و کاملاً  متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور متوسط هزینه کاشت مو با  روش FUT هزینه‌ای کمی کمتر از FUE است اما باز هم بستگی به عوامل مختلفی  دارد. طبیعتاً روش‌های پیچیده‌تر مانند کاشت مو با سلول های بنیادی هزینه‌ی  بیشتری دارند. البته همانطور که گفته شد، هنوز این روش در فاز آزمایشگاهی  است. به صورت کلی باید در نظر داشته باشید که عواملی مانند تعداد موهای  کاشته شده، مهارت و تخصص پزشک و کلینیک کاشت مو تأثیر زیادی روی قیمت  دارند.

مراقبت های بعد از کاشت مو در خانم ها


برخی از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از کاشت مو در زنان (مقاله جامع مراقبت های بعد کاشت مو) که باید حتما به آنها توجه شود، عبارتند از:

 • استفاده از کلاه مخصوص برای محافظت از محل عمل.
 • جلوگیری از گیر کردن مو به جایی در ۱۰ روز اول.
 • دوش گرفتن با آب ملایم و استفاده از شامپوهای فاقد آمونیاک.
 • ماساژ ندادن محل کاشت به مدت ۲ هفته.
 • عدم قرار گرفتن مستقیم در معرض نور آفتاب.
 • مصرف ویتامین و مکمل‌های توصیه شده توسط پزشک.
 • اجتناب از انجام فعالیت‌های سنگین تا التیام کامل.